wtorek, 13 lutego 2018

The Big Question, Leen van den Berg & Kaatje Vermeire

Jeśli kogoś kochasz, jeśli wiesz. Czym jest miłość, jaki jest jej sens śpiewali niegdyś Chłopcy z Placu Broni. No dobrze, a co zrobić jeśli jednak masz wątpliwości? Wszak nie od dziś wiadomo, że to materia nad wyraz skomplikowana i wysoce subiektywna. Przed takim problem stanęła słonica, bohaterka kolejnego już na tym blogu picturebooka z wydawnictwa Book Island. Walentynki za pasem sprzyjają snuciu historii miłosnych, a wyjątkowo piękną i uniwersalną zaprezentowały w "The Big Question" panie Leen van den Berg i Kaatje Vermeire. To wspaniała książka o byciu razem i potrzebie bliskości, niebędącej tutaj wyłącznie domeną człowieka. Oryginalnie ukazała się kilka lat temu w języku niderlandzkim, za angielski przekład odpowiada David Colmer.
 

Co dwie głowy nie to jedna mówi stare przysłowie, zwierzęta zwołują więc walne zgromadzenie, aby wspólnymi siłami odpowiedzieć na ważkie pytanie Skąd wiesz, że jesteś zakochany? Głosów jest co nie miara, a każdy inny, bo i przekrój postaci zróżnicowany i niebanalny. Kiedy widzę moją ukochaną, zaczynam się rumienić - szepcze nieśmiało jabłko. Królewna Śnieżka zapomina o wszystkich zmartwieniach całując swego księcia, a obłoki chichocząc wyznają, że nawet płyną po niebie w tym samym kierunku. Miłość, okazuje się, to również pamięć po stracie. Wspólne milczenie. I radość, z tego, że to ja jestem chory, nie ona. Konkluzja jest jedna – nie ma jednej definicji, a w zasadzie każda jedna jest prawdziwa. Bo miłość jest tym, czym ją uczynimy. I tylko zapracowana mrówka, przewodnicząca spotkania, nic z tego zdaje się nie zrozumiała. Smutna to aluzja do naszego współczesnego, zabieganego świata. Świata w którym tracimy coś bardzo cennego i tylko w mglistych przebłyskach zdajemy sobie z tego sprawę.


Skoro już mowa o miłości, pokochałam picturebooki między innymi za to, że można do nich powracać w nieskończoność, z każdą lekturą odkrywając nowe warstwy znaczeń, które niesie obraz. "The Big Question" mam w posiadaniu od jakiegoś miesiąca i czuję, że jestem dopiero gdzieś w połowie drogi, wiele jeszcze przede mną. Kaatje Vermeire, serwuje nam niezwykle wyrafinowaną ucztę wizualną. Łącząc bardzo różne techniki takie jak suchoryt, rysunek, malarstwo czy kolaż (może stąd pierwsze skojarzenie z Iwoną Chmielewską), tworzy niepowtarzalne, bogate w szczegóły ilustracje. Poetyckie, lekko oniryczne, doskonale współgrają z filozoficznym wydźwiękiem opowieści. Początkowo ciemne i stonowane eksplodują ferią barw (pink power!) na przedostatniej zatytułowanej przeze mnie roboczo all you need is love planszy.


Ta pozycja to znakomite zaproszenie do dyskusji z dzieckiem (jeśli je masz), ale też po prostu świetny prezent jaki sprawić możesz sobie albo bliskiej osobie. Sezon na miłość uważam za otwarty! Niech trwa przez cały rok.


                                      The Big Question
                                      Written by Leen van den Berg
                                      Illustrated by Kaatje Vermeire
                                     Translated by David Colmer
                                     Book Island 2014

                                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz