niedziela, 18 marca 2018

The Quiet Book, Deborah Underwood & Renata Liwska

Przyznaję, że początkowo nie doceniłam picturebooka Deborah Underwood i Renaty Liwskiej. Niesłusznie. "The Quiet Book" odkryłam na nowo (dosłownie i w przenośni) szperając w pudłach, które piętrzą się aż po sufit od czasu ostatniej przeprowadzki. I bardzo się cieszę, bo szkoda byłoby przegapić tę prostą, ale jednocześnie pomysłową i dowcipną książkę. Tym bardziej, że w otaczającej nas rzeczywistości, wypełnionej zgiełkiem i sztucznym hałasem, cisza staje się dobrem deficytowym. Warto się na chwilę zatrzymać i wsłuchać w jej różne brzmienia, pięknie uchwycone i zilustrowane.
  

Deborah Underwood bardzo zręcznie konstruuje historię, w zasadzie jeden dzień z życia grupy przyjaciół, przy pomocy dosyć nietypowego medium – ciszy. Od ciszy poranka, przez ciszę towarzyszącą codziennym sytuacjom, zabawom, psotom i obowiązkom, po ciszę wieczornego zasypiania. Pokazuje jednocześnie, że milczenie jest również pewną formą komunikacji. W ciszy przemawiają nasze emocje, niepokój, ekscytacja, zawstydzenie. Czasem bywa krępująca, czasem przygnębiająca, a czasem pełna oczekiwania. Jak wtedy gdy musisz pomyśleć życzenie tuż przed zdmuchnięciem świeczki. Cisza spadających na ziemię pierwszych płatków śniegu i nocnej przejażdżki. Cisza rozumiejących się bez słów przyjaciół. Bodaj dwadzieścia dziewięć rodzajów ciszy na trzydziestu dwóch stronach. Wśród nich i ten szczególny, który stał się inspiracją do powstania książki - "before the concert starts quiet".


Jest w ilustracjach pochodzącej z Warszawy artystki coś kameralnego, wręcz kojącego. Często odwołuje się do swoich wspomnień z okresu dzieciństwa i być może dzięki temu kreowane przez nią obrazy emanują ciepłem, ale pobrzmiewa w nich również lekko nostalgiczna nuta. Stonowana paleta barw dobrze koresponduje z motywem przewodnim picturebooka, a mali bohaterowie (niedźwiadek, królik i spółka) mają w sobie sporo uroku. Liwska rysuje ołówkiem, głównie w szkicowniku, z którym nie rozstaje się prawie nigdy. Po zeskanowaniu dodaje warstwami kolory w photoshopie. Wielokrotnie nagradzana, ma na swoim koncie również dwa autorskie książki obrazkowe: "Red wagon" i "Little Panda". Jej ulubiony rodzaj ciszy to, nie może być inaczej, "drawing a picture book quiet".


Last but not least "The Quiet Book" wydaje się wprost wymarzoną pomocą dydaktyczną. Jeśli poszukujesz inspiracji na warsztaty z dzieciakami, śmiało sięgaj po tę pozycję. Autorki poszły za ciosem i na fali popularności stworzyły również "The Loud Book" i "The Christmas Quiet Book".The Quiet Book
Deborah Underwood
Illustrated by Renata Liwska
Houghton Mifflin Book 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz